נקדן | תקנון | מי אנחנו? | צור קשר    
[לאינדקס הערכים]

צרפת - נתונים כלליים
פריז עיר בירה
551,500 קמ"ר שטח
57,609,000 מספר תושבים
105 צפיפות ממוצעת לקמ"ר
12 שיעור ילודה (ל-1000 תושבים)
9 שיעור תמותה (ל-1000 תושבים)
1.7 מספר ילדים ממוצע לאישה
6 תמותת תינוקות (ל-1000 לידות חי)
74 שנים תוחלת חיים גברים
83 שנים תוחלת חיים נשים
99% יודעי קרוא וכתוב באוכלוסייה הבוגרת
73% אוכלוסייה עירונית
22490$ תל"ג לנפש
590 מ"מ כמות משקעים ממוצעת בשנה
מערב אירופה. גובלת במערב במפרץ ביסקאיה שבאוקיינוס האטלנטי, בדרום בספרד ובאנדורה, בדרום-מזרח בים התיכון, במזרח באיטליה ובשווייץ, בצפון-מזרח בגרמניה, בצפון בלוקסמבורג ובבלגיה. מיקום
הרפובליקה הצרפתית

טריטוריות הנמצאות תחת חסות צרפת: * גויאנה הצרפתית: צפון אמריקה הדרומית. גובלת בצפון ובצפון-מזרח בצפון האוקיינוס האטלנטי, במזרח ובדרום בברזיל ובמערב בסורינאם. * פולינזיה הצרפתית: אוקיאניה, ארכיפלג בדרום האוקיינוס השקט, בערך בחצי הדרך מאמריקה הדרומית לאוסטרליה. * גוודלופ: הקאריבים. איים בים הקאריבי המזרחי, שוכנים מדרום-מזרח לפורטו-ריקו. * מרטיניק: הקאריבים. אי בים הקאריבי, שוכן מצפון לטרינידד וטובגו. * מיוט: דרום יבשת אפריקה. אי בתעלת מוזמביק, שוכן בערך בחצי הדרך בין צפון מדגסקר לצפון מוזמביק. * קלדוניה החדשה: אוקיאניה. אי בדרום האוקיינוס השקט, שוכן ממזרח לאוסטרליה. * ראיניון: דרום יבשת אפריקה. אי באוקיינוס ההודי, שוכן ממזרח למדגסקר. * סן-פייר ומיקלון: צפון אמריקה הצפונית. אי בצפון האוקיינוס האטלנטי, מדרום לניו-פאונדלנד. * ווליס ופוטונה: אוקיאניה. אי בדרום האוקיינוס השקט, שוכן בערך בחצי הדרך בין הוואי לניו-זילנד.
שם רשמי וטריטוריות חסות
טקסטיל, כימיקלים, כלי רכב, מוצרי אלקטרוניקה, מוצרי מזון, מטוסים, משקאות, מתכות, קוסמטיקה מוצרי תעשייה עיקריים
בקר, חיטה, ירקות, פירות גידולים חקלאיים
בוקסיט, ברזל, פחם וליגניט משאבי טבע
פרנק צרפתי (מתחלק ל-100 סנטים) מטבע
אירופה יבשת
ים תיכוני, ממוזג, שלג סוגי אקלים
צרפתית, ברטונית, גרמנית, פלמית, איטלקית שפות
צרפתים, ברטונים, גרמנים, צפון-אפריקאים, אחרים קבוצות אתניות
איסלאם, יהדות, נצרות (קתולים) דתותהרפובליקה הצרפתית היא מדינה הממוקמת במערב אירופה. ברשותה נכללים שטחים נוספים הנמצאים ביבשות נוספות. צורתה על המפה מזכירה את המשושה ולכן זהו כינויה בפי התושבים הצרפתים. היא נמצאת בין הים התיכון, הים הצפוני והאוקינוס האטלנטי. גובלת בבלגיה ובלוקסמבורג מצפון-מזרח, בגרמניה, איטליה ושוויץ ממזרח, באנדורה וספרד מדרום ובמונקו מדרום-מזרח. כיום צרפת היא אחת המדינות המתוירות ביותר בעולם. השפה הרשמית שלה היא צרפתית ובירתה: פריז. בראש המדינה עומד נשיא, כיום הוא פרנסואה הולנד, וראש הממשלה: ז'אן מארק איירו. שטחה הוא 643,801 קמ"ר והאוכלוסיה מורכבת מכ-65 תושבים.

תושביה הקדומים של צרפת היו שבטים קלטיים שהגיעו אליה במאה השביעית לפני הספירה. הרומאים פלשו אליה כארבע-מאות מאוחר יותר בשנת 58 לפני הספירה כבש אותה יוליוס קיסר. במאות החמישית והשישית פלשו אליה שבטים נוספים שהורכבו בין היתר מהפראנקים, והם אלו שנתנו לה את שמה. במאה השביעית לספירה הפך פפן השלישי למלך צרפת והחל את שושלת הקרולינגים. קרל הגדול, בנו, הרחיב את שטחה של צרפת ופלש לגרמניה, איטליה וספרד. במותו התפוררה הממלכה וחזרה לגבולותיה המקוריים. בשנת 1066 פלש לאנגליה דוכס נורמנדי, ויליאם הראשון והחל מלחמה בין אנגליה לצרפת. הלחימה נמשכה מאות שנים והגיעה לשיאה במלחמת מאה השנים [1338-1453]. המלחמה הסתיימה ניצחון לצרפתים שגירשו את האנגלים והחלו לבסס את ממלכתם בשנית. במאה ה-16 גברו המלחמות הפנימיות בענייני דת בין ההוגנוטים לבין הפרוטסטנטים שהגיעו לשיאם בשנת 1572 עם טבח בהוגנוטים, 'ליל ברתולומיאוס'. במאה ה-17 פרחה צרפת לאחר מלחמה קשה, הרחיבה את גבולותיה והמלכים שלה ביססו את מעמדם והשלטון האבסולוטי. במקביל לא הפסיקה צרפת להילחם בשכנותיה, דבר שהחליש אותה מבחינה כלכלית ובסופו של דבר הביא אותה לפשיטת רגל. בשנת 1789 פרצה המהפכה הצרפתית שהביאה לסיום המלוכה האבסולוטית וכינון הרפובליקה. בשנת 1848 הוקמה הרפובליקה השניה אליה נבחר נפוליאון השלישי כנשיאה הראשון. לאחר מספר שנים הוא הכתיר עצמו לקיסר וביטל את הרפובליקה. בשנת 1870 הכריזה צרפת מלחמה על פרוסיה והפסידה בסופה עם נפוליאון השלישי בראש. בעקבות תבוסתו הוקמה הרפובליקה השלישית. בתקופת מלחמת העולם הראשונה התמקדה צרפת בענייני הפנים שלה ונמנעה מלהצטרף ללחימה, עד שפלש צבא גרמניה לצרפת וכבש שטחים רבים. בחוזה ורסאי הוחזרו לה חלק מהשטחים. במלחמת העולם השניה פלש שוב צבא גרמניה אל צרפת וראש הממשלה החדש של צרפת חתם על חוזה כניעה שחילקה את צרפת לשני חלקים: צפון ומערב המדינה היו שייכים לגרמניה ואילו החלק הדרומי-מזרחי נשאר לצרפתים בשלטון עצמאי למחצה בחסות הגרמנים. בשנת 1944 שוחררה צרפת על ידי בעלות הברית ולאחר המלחמה הוקמה הרפובליקה הרביעית. במחצית המאה ה-20 התמודדה צרפת עם ההתקוממות העממית במושבה הודו-סין שהייתה בבעלותה. בשנת 1954 ניצחה המושבה והכריזה על עצמאותה. התקוממות זו והמלחמה מול אלג'יריה גרמו לפילוג פוליטי במדינה ובשנת 1958 הוקמה הרפובליקה החמישית בראשותו של דה גול. דה גול השיג שקט כלכלי וחברתי בצרפת ובשנת 1960 היא וויתרה על מושבותיה באפריקה וקמה לה הקהילייה הצרפתית.

לצרפת המוקפת אוקיינוס חופים רבים וארוכים, דבר שתרם לה בעבר מבחינה תעבורתית והפך אותה למדינה חזקה. כיום היא מחזיקה בשטחים נוספים ביבשות אחרות, בעיקר איים קטנים, כשריד לתקופה הקולוניאלית שלה. צפון המדינה הוא המשך ישיר של צפון אירופה ושם נמצאת הבירה פריז ואגן 'איל דה פרנס' (האי של צרפת). במערב המדינה נמצאת תעלת לה-מאנש ושפלת נורמאנדי. במרכז הדרומי של צרפת מתנשאים הרים לגובה של 700 מטרים הנקראים 'מסיף סנטרל' (הגוש המרכזי). אחריהם לכיוון מזרח יש עמק גדול וממזרחה לו נמצא הגבול בין צרפת לאיטליה וחלק מהרי האלפים המצוים בשטחה של צרפת. איזור זה הוא הגבוה ביותר במדינה עם ההר מון בלאן – הגבוה שבהרי האלפים. לא רחוק משם, לחוף הים התיכון, משתרעת הריווירה הצרפתית. קצת צפונה משם, בגבול עם שוויץ, וגם בגבול של צרפת עם לוקסמבורג, גרמניה ובלגיה – נמצאים רכסי הרים נמוכים יותר. ארבעת הנהרות החשובים של צרפת הם נהר הסן, הלואר, הרון והגארון והם נשפכים אל האוקינוס האטלנטי. האקלים ברוב המדינה הוא אקלים ממוזג. הקיץ חם והחורף קריר. אין הבדלים גדולים ביו איזורי המדינה, מלבד איזור האלפים, שם קר במיוחד. בדרום שורר אקלים ים תיכוני עם טמפרטורות יחסית גבוהות.

צרפת משלבת בין תעשייה מודרנית מפותחת לבין חקלאות ענפה. הכלכלה הצרפתית היא אחת החזקות בעולם והיא אחת משמונה המדינות החברות בארגון המדינות המתועשות. היא מייצרת ומייצאת תוצרת חקלאית רבה: חיטה, יין, מוצרי חלב ועוד. מוצרי ייצוא נוספים מאת התעשייה הכבדה: נשק, מכונות, כלי רכב, טקסטיל, כימיקאלים ועוד. בנוסף היא מחזיקה בתעשייה אווירית חזקה מאוד ובעלת השפעה על התעופה העולמית. יתרון נוסף בכלכלתה של צרפת הוא השקעתה בגרעין ושימושו בתעשיית החשמל, במקום בנפט כמו ברוב המדינות. מכיוון שהיא לא בורכה במחצבים אלו באדמתה, היא השכילה לעשות והשקיעה בגרעין וכיום היא נהנית מתוצרת זו והיא בין המדינות המובילות בייצור וייצוא תחנות כוח גרעיניות. יכולת התעבורה של צרפת גם חזקה מאוד, הוקמו בה רשתות מסועפות של כבישים ומסילות ברזל ופותחו בה רכבות מהמהירות והחדשניות בעולם. הנהרות והאוקינוס המקיף אותה תורמים לה גם וחברת התעופה שלה פועלת בטיסות פנים וחוץ.

צרפת נמצאת במקום 19 בעולם מבחינת גודל האוכלוסיה, אם כי צפיפות האוכלוסין בה יחסית נמוך. רוב התושבים חיים בערים ומעטים בכפרים. הערים הגדולות בצרפת הן פריז הבירה, מארסיי, ליון, טולוז, ליל, ניס, בורדו וננט. היא אחת המדינות שקולטות הכי הרבה פליטים ומהגרים, וכיום חיים בה כחמישה מליון מהגרים, כשלפחות מחצי מהם יש אזרחות צרפתית. רוב התושבים הם צרפתים ואחוזים קטנים מהם גרמנים, צפון אפריקאים, ברטונים ועוד. החינוך במדינה הוא חינוך חינם מלא והחוק מחייב הפרדה מוחלטת מהדת בכל בתי הספר הממסדיים. התלמידים הלומדים בבתי הספר הממלכתיים גדלים על ערכי הדמוקרטיה והאזרחות ואת ערכי הדת הם נאלצים להשאיר בביתם. לא קיימות חופשות מטעמי דת ובתי הספר לא מקדמים אף רעיון או אמונה של כל דת שהיא. במדינה קיים חוק חופש הדת ולכן קיימים בה דתות רבות החיות זו לצד זו. על פי נתונים משנת 2006, בצרפת חיים כ-51% קתולים, 31% אתאיסטים, 10% משויכים לדת אחרת, 4% מוסלמים, 3% פרוטסטנטים ו-1% יהודים.

כיום חיים בצרפת כ-500 אלף יהודים, רובם ספרדים יוצאי צפון אפריקה. הם משתלבים בחיי החברה והכלכלה הצרפתים, אך במקביל שוררת אנטישמיות רבה במדינה, עקב האוכלוסיה המוסלמית הרבה.

 נושאים קשורים
 נפוליאון בונפארט
 המהפכה הצרפתית

 תמונות
דגל צרפת
מגדל אייפל
מגדל אייפל לרקע פריז הבירה


  כרגע באתר 1214 מבקרים