נקדן | תקנון | מי אנחנו? | צור קשר    
[לאינדקס הערכים]

אורי אורלב. סופר ישראלי. שמו המקורי הוא יז'י הנריק (יורק) אורלובסקי. נולד ב-פולין ב-ז' באדר תרצ"א 24 לפברואר בשנת 1931. יורק הצעיר לא ידע שהוא יהודי. כילד אהב לקרוא ספרים על מלחמות והרפתקאות מסמרי שיער. בתקופת מלחמת העולם ה-2 פלשו הנאצים לפולין ואחרי חודש של הפצצות עלה הבניין בו הוא גר בלהבות והוא ומשפחתו נמלטו בעור שיניהם.

אחרי שהם נמלטו מהרובע הבוער הסתובבו ברחובות חשוכים והתדפקו על שערי בתים אך השוערים נעלו את השערים על הפליטים ולא נתנו להם להכנס לחצרות הבתים ולחדרי המדרגות. אביו נשלח לחזית בתור קצין-רופא מטעם הצבא הפולני. אמו, זוֹשְיה, נפטרה בינואר 1943 ממחלה קשה אחרי ששהתה כמה שנים בגטו ועבדה באחד מבתי החרושת שבו.

בזמן הימצאותו בגטו כתב שירים ודודתו סטפה היתה מעמידה אותו על שולחן על מנת שיקריא משיריו לאנשים בצריף. מאוחר יותר (בשנת 2007) יצא לאור ספר המאגד את שירי הילדות שכתב אז בתוך הגטו. הוא ואחיו הוסתרו על ידי קרובת משפחה בחדר, באחד הבניינים באזור הפולני בורשה בזמן מרד גטו ורשה. לאחר מכן הועברו לבית מבודד בכפר בגלל הפחד שהגרמנים ימצאו אותם. בתוך הבית שהו במרתף חשוך והורשו לצאת החוצה רק בשעות הלילה. לאחר זמן מה, הוא ואחיו קז'יק הועברו למחנה הריכוז ברגן בלזן שבגרמניה למשך שנה ועשרה חודשים. אז שוחררו על ידי הצבא האמריקאי ועלו על רכבת בדרך למקום לא ידוע.

בתום המלחמה עלה לארץ בספטמבר 1945 אחרי שדודתו השיגה בעבורם אישורי כניסה לארץ ישראל. הוא למד במסגרת "עליית הנוער" בקיבוץ גניגר, חי ברמת יוחנן במעלה החמישה ועבד ברפת. משם עבר ב-1967 לירושלים ובה למד באוניברסיטה העברית, כתב תוכניות ילדים לטלויזיה ולרדיו עליהם זכה בפרסים.

עד שנת 1975 כתב למבוגרים ומאז ועד היום כתב בעיקר לילדים ולנוער כ-31 ספרים. כעשרים מהם תורגמו לעשרים ושבע שפות. הוא כתב גם תסריטים לרדיו ולטלויזיה ותרגם ספרים מפולנית לעברית. (חמישה מספריו של הסופר הפולני סטניסלב לם ולאחרונה רבים מספריו של יאנוש קורצ'אק).

אורי אורלב זכה במספר רב של פרסים לספרות בארץ ובחו"ל כמו: פרס הנס כריסטיאן אנדרסן לספרות ילדים בשנת 1996, פרס יד ושם על שם ברונו ברנדט ב-1997, ספר האודיו הטוב ביותר לצעירים (גרמניה 2006), פרס ביאליק ב-2006 ועוד. בילדותו אהב לקרוא ספרי הרפתקאות ושירה שאימו נהגה להקריא לו עם רגש רב וכישרון משחק ולהחדיר לנפשו את אהבת השירה (במיוחד שירים של משוררים פולניים כגון: סלובצקי, אדם מיצקביץ', יוליאן טובים ועוד). בשנת 1956 עלה אביו לישראל וזכה לפגישה מחודשת עם בניו.

כתיבתו עטורת דימיון, בגובה העיניים וגדושה בהמצאות. אורי אורלב סיפר כי רעיונותיו לספרים נובעים לעתים ממקרים שקרו לו ביום-יום, למשל, את הרעיון לספר "סבתא סורגת" כתב בעקבות שיחה ששמע במקרה בין אשתו לחברתה בזמן שהן שתו יחד קפה וחברתה סרגה.

הרבה מספריו עוסקים ישירות או בעקיפין בנושא השואה. הספר "חיילי עופרת" הוא הספר הראשון שכתב למבוגרים (בשנת 1956). זהו סיפור על שני אחים בתקופת השואה אשר מאבדים את משפחתם וביתם ומנסים להיאחז בתמימות ילדותם על ידי משחקים. אורי אורלב כתב גם ספרים לפעוטות ולילדים קטנים כמו הספרים; "מוצץ המזל", "סבתא סורגת". כמו כן, כתב גם ספרי פנטזיה ומדע בדיוני. מבחר מספריו; "חיית החושך", "אח בוגר", "ראש העיר תן לשיר", "האי ברחוב הציפורים", "כתר הדרקון", "הגברת עם המגבעת", "משחק החול" ועוד. אורי אורלב מתגורר כיום בירושלים יחד עם אשתו, שתי בנותיו, דניאלה ולי ושני בניו איתמר ומיכאל.

 תמונות
אורי אורלב


  כרגע באתר 151 מבקרים