נקדן | תקנון | מי אנחנו? | צור קשר | Eng       תשובות לספר מסע אל הדמוקרטיה הישראלית


עמוד 12, שאלה פעילות 1א. ההגדרה של המושג מדינה – המדינה היא שטח מוגדר(מסומן בגבולות). על השטח יושבת אוכלוסיה(תושבים ), המנוהלת ע"י שלטון. המדינה מנהלת את ענייניה תוך שמירה על – עצמאותה.
מהגדרה זו נובע שארבעת היסודות הם : 1.אוכלוסיה 2.שטח 3.שלטון 4.נשיאות.
ב. מתוך ארבעת היסודות שגילינו בתשובה הראשונה ואחרי קריאה של המושג מדינה ריבונית גילינו שהיסוד של נשיאות אינו אופייני לכל המדינות כמו אצל מדינה שהיא ריבונית כלומר שבה קבוצת אנשים או העם כולו שולט בארצם וקובעים באופן חופשי בלי התערבות מנהיגים.
עמוד 14, שאלה פעילות 21.תחום הטריטוריאלי (יבשה, ים ואוויר) יש חשיבות רבה בקביעת גורלם של המדינה ושל חיי תושביה. לדוגמא :מדינה שאין לה מי חופים , אין לה מוצא לים. לעובדה זו יש השלכה על גודל השטח שבו כוללים גם את שטח מי החופים , על המסחר הימי (מעבר באוניות , יצוא ויבוא וכו') , פרנסה כלומר עבודות ימיות כמו בנמל. ובנוסף לכל חופי הים מביאים עוד תיירים ולכן למדינה זו יהיה פחות עבודה בתחום זה ממדינה שבה כן יש שטח ימי.
2.פעולותיו של האדם בתחום הטריטוריאלי יכולות להיות : בניית בית , גידול ילדים באזור , פתיחת עסק , תחביבים , קניית רכב, שימוש ברכב בכבישים וכו'.
3.האדם חי ופועל לרוב בתחום הטריטוריאלי של המדינה :
א.תנועת מטוסים –התחום האווירי.
ב.אוצרות טבע (ברזל,נחושת,זהב,נפט וכו')-תחום תת קרקעי.
ג.חופי רחצה-מי חופים.
ד.שיט אוניות-השטח היבשתי (כולל גם בתוכו את הים)
ה.נהרות ואגמים-השטח היבשתי (כולל נהרות ואגמים בתוכו)
ו. בתים, רחובות , צמחייה-התחום היבשתי
ז. צוללות-המדף היבשתי (כולל את קרקע הים)
ח. לוויינים-התחום האווירי.
ט.רעידות אדמה-תחום תת קרקעי.
עמוד 15, שאלה פעילות 31.א.פגיעה בתחום האווירי והימי של מדינת ישראל יחשב כניסה לתחום ללא אישור מוקדם לכך מהמדינה עצמה בלבד. לדוגמא נסיעה בשמי המדינה ללא אישור.
ב.על השלטון לשמור על התחום הטריטוריאלי של המדינה עליה הוא שולט.
ג.שומרים על התחום הטריטוריאלי של מדינה על-ידי לחוקק חוקים, לגבות מיסים, לגייס צבא, להחליט החלטות לגבי הדרך שבה תנוהל המדינה, כל הדברים האלו משפיעים על השמירה בתחום הטריטוריאלי בנוסף על המדינה לצפות בתחום הטריטוריאלי שלה ולשמור מפני כניסות בלתי מאושרות.
2.המשפטים שאינם מתארים פגיעה בתחום הטריטוריאלי הם :
ב. מטוס גרמני נחת לאחרונה ב"כיכר האדומה " במוסקבה שברוסיה ללא קבלת אישור מהשלטונות – זוהי פגיעה בתחום הטריטוריאלי משום שזה כניסה לתחום האווירי והיבשתי של מדינה ללא קבלת אישור מהשלטון מה שחייב לקבל לפי החוק אחרת זה יחשב לפגיעה.
ג. אנשי מדע אמריקאים ערכו קידוחים בלב ים וגילו כמויות נפט גדולות.- זה פגיעה בתחום הטריטוריאלי של מדינה מכוון שלא ברור אם הם קיבלו אישור לכך אם השטח הזה בלב הים שייך למדינה כלשהי סימן שהנפט ששם שייך לה גם – פגיעה בשטח תת קרקעי ימי.
ד.טייסים של מדינה א' טסו מעל שטחה של מדינה ב' ללא אישור וצילמו את מפעלי התעשייה שלה.-זוהי פגיעה בתחום האווירי של מדינה הם עברו ללא רשום ובנוסף צילמו שזה פגיעה בפרטיות של המדינה.
3. במשפטים ב ו ד' מצוינת פגיעה בתחום האווירי הטריטוריאלי של המדינה. ובמשפט ג. מצוין פגיעה טריטוריאלית בתחום התת קרקעי הימי של מדינה.
עמוד 20, שאלה פעילות 41.העזרים שנותנים לנו לצפייה במפה הם המקרא מפה של מצוין מה כל צבע מראה , גבול של איזה שנה ,ולאן כל שטח העובר אחרי מלחמת העולם השנייה המידע על השטחים הוא למדינות : גרמניה , פולין וברית המועצות שבהם היו הרבה שינוים אחרי המלחמה.
2.א.השינויים שחלו בעקבות מלחמת העולם השנייה בשטחה של פולין היו : פולין כבשה לגרמניה שטחים אך ברית המועצות לקחה לפולין חלק שטח דומה מצידה השני לכן היא בערך נשארה באותו גודל שטח.
ב. השינויים שחלו בעקבות מלחמת העולם השנייה בשטחה של גרמניה היה : גרמניה הפסידה במלחמה שתי חלקי שטחים , חלק גדול יותר היא הפסידה לפולין ועוד חלק קצת קטן יותר גרמניה הפסידה חברית המועצות בס"ה גרמניה יצאה מופסדת ממלחמת העולם השנייה.
ג. השינויים שחלו בעקבות מלחמת העולם השנייה בשטחה של ברית המועצות היו: ברית המועדות הרוויחה הרבה שטח במלחמה מפולין היא הרוויחה חלק שטח יחסית גדול ועוד שטח קצת קטן יותר מגרמניה היא הרוויחה משתי המדינות היריבות.
3.שטחה וגבולותיה של גרמניה השתנו מאוד אחרי מלחמת העולם השנייה בשנת 1945 : גרמניה הפסידה הרבה שטחים שכבשה למדינות אחרות בעבר (הפסידה את השטח שכבשה מאוסטריה , ואת השטח שכבשה מצ’כוסלובקיה ) בנוסף הפסידה גם שטחים כמו חבל הסאר וחבל הסודטים. בנוסף לכל הפסד השטחים הזה גם גרמניה התפצלה לשתי חלקים: גרמניה המערבית וגרמניה המזרחית שמבניהם גרמניה המערבית היא חלק גדול יותר מגרמניה המזרחים.
עמוד 25, שאלה פעילות 11. הצירוף המבטא בצורה הטובה ביותר את המושג אוכלוסיית המדינה הוא:
א.כל האנשים שחיים במדינה , למעט תיירים.
2.ההגדרה שמסבירה בצורה הטובה ביוצר את המושג "אזרח" מתוך רשימת ההגדרות שניתנה היא:
ה.מי שקיבל את אזרחותו כל פי חוקי המדינה.
3. המשפט המתאים להיגד "תושבים שאינם אזרחי מדינת ישראל":
ד. פטורים מתשלום מיסים.
עמוד 26, שאלה פעילות 2א. הזכויות שנמנעות מהתושבים שאינם אזרחים בדוגמות שבקטעים היא זכות הבחירה שלהם בגרמניה לחמישה מליון הזרים לא תהיה זכות בחירה. וב-12 מדינות הקהילה האירופאית 77% שזה 10 מיליון מתוך 13 מיליון לא תהיה זכות הבחירה.
3. כדאי להיות אזרח של מדינה ולא תושב בלבד כי מקבלים זכויות נוספות שאין לתושב רגיל כמו זכות הבחירה שעליה צוין בקטעים הקודמים, חוץ מזה הם גם רשאים להשאר בארץ כמה שהם רוצים ולא כמו תושב שצריך לחדש את אישור השהייה שלו.
עמוד 26, שאלה פעילות 32.איזה טופס / תעודה יעניק לכל אחד מהאנשים הבאים עפ"י חוק האזרחות וחוק השבות:
א. יהודי שנולד בישראל והגיע לגיל 16 – תעודת זהות
ב.ישראלי שיוצא לבקר את קרוביו באנגליה – דרכון
ג.עולה שהצהיר שאין ברצונו להיות אזרח ישראלי – אישור שהייה
ד.יהודי שהגיע לאחרונה מרוסיה – אישור שהייה
ה.אדם הרוצה להוכיח שהוא אזרח ישראלי –אחרי הוכחה תעודת זהות.
ו.תושב קבע שרוצה לקבל אזרחות ישראלית – טופס אזרחות.
עמוד 27, שאלה פעילות 41. בתעודת הזהות מופיעים פרטים שיוכלו איתם לזהות אותך משם בא השם תעודת זהות הפרטים שמופיעים בתעודת זהות תיקנית הם :מספר תעודת זהות. תמונה לפיה ניתן לראות תווי פנים , תאריך לידה עברי ולועזי , ארץ המולדת , עיר , מין , גיל , שם האב , שם האם , ילדים.
2. התעודה שבה מופיעים כל הפרטים האלו לא בהכרח חוקית כדי שתעודה תהיה חוקית צריכה להיות עליה חתימה שמאשרת שתעודת זהות זו נבדקה , כיום ישנם הרבה אנשים שמזייפים תעודות זהות או אזרחויות וכו' לכן חשוב לבדוק שתעודת הזהות תיקנית וחוקית ויש עליה חתימה של משרד הפנים ואישור של המדינה.
עמוד 27, שאלה פעילות 51. א. במקרים מסוימים יש לאדם אזרחות כפולה. כלומר , לאדם יש אזרחות בשתי מדינות שונות. למשל: יהודי אמריקאי שהתאזרח בארץ ושומר גם על אזרחות אמריקאית.
ב. לאדם החי בישראל יש אזרחות כפולה, כאשר הוא נושא שתי תעודות אזרח של שתי מדינות שונות. לפי זה ניתן להבחין שלאדם יש אזרחות כפולה.
ב. הדוגמא שבחרתי היא: ג'יימס הוא אזרח ארצות הברית. בקיץ האחרון הוא בא לישראל לשנת לימודים ואחר כך חזר לארצו. לפי חוקי מדינת ישראל ג'יימס הוא :
2. תושב ארעי בישראל ואזרח ארצות הברית.
עמוד 29, שאלה פעילות 11.הנה כמה משפטים העוסקים במושג משטר:
ב. בית המשפט שפט את העבריין ל-5 שנות מאסר.
ג. משרד הבריאות אינו מותיר לכלבים לשוטט ללא בעלים.
ה. המשטרה שומרת על הסדר והתנועה בכבישים (מתוך הוראות המשטר ).
ז. ניתן להחליף את המנהיגים אחת לכמה שנים.
ח. בישראל חייב כל ילד מגיל 5 ועד גיל 16 ללמוד במוסדות חינוך.
עמוד 33, שאלה פעילות 2
משטרים דמוקרטיים משטרים דיקטטוריים
פיצול סמכויות השלטון ריכוז סמכויות בידי גוף אחד
השלטון מתחלף על פי החוק משטרה חשאית
חופש עיתונאות אכיפת החוק באמצעות טרור והפחדה
הגנה על זכויות הפרט המלך משמש כעין סמל
פיקוח על מוסדות השלטון למלך סמכויות שלטון רבות
נציגי העם מכהנים במוסדות השלטון אסור לבקר או לשפוט את השלטון
האזרח בוחר את השלטון יש מפלגה אחת
יש מפלגות אחדות

2. בשטר הדמוקרטי יש לפרט יותר השפעה על השלטון: הוא יכול להחליף את השלטון כל כמה שנים, הוא יכול לערר על החוקים ישנם חוקים קבועים שכאשר מישו עובר עליהם כנגד שאר האזרחים יש אפשרות לעצור אותו וכך לאגן על הפרט, הפרט הוא זה שבוחר את השלטון מלכתחילה והוא יכול לפרסם על המנהיגים כרצונו בעיתון וכך לשנות את מחשבות האחרים וכך להחליפו בבחירות הבאות.
3. במשטר הדיקטטורי השלטון מגיע להחלטות מהירות יותר כי יש רק גוף אחד שמחליט, לעומת המשטר הדמוקרטי שצריך להתייעץ עם הרבה גופים אחרים לשעות בחירה משותפת וללכת לפי החלטת הרוב, בשטר הדיקטטורי המנהיג עושה כרצונו וברגע שהוא רוצה לכן החלטותיו מהירות יותר ומתבצעות מהר יותר.
4. קבלת החלטות בדרך מהירה היא שלילית היא כשמחליטים מהר יכול להיות שלא חשבנו על כל ההבטים שהחלטה זאת יכולה להוביל עליה ולא הייתה התייעצות שבה שמענו מחשבות של אחרים, לכן בהחלטה כזאת יש יותר סיכוים של התנגדות רבה ולכן היא שלילית בעיני.
5. יש מדינות בהם קיים שלטון טוטליטרי. במדינות אלה מתערב השלטון במידה רבה בחיי התושבים. המדינות אחרות קיים שלטון ליברלי. במדינות אלה מתערב השלטון פחות בחיי התושבים ומעניק להם יותר חופש (ליברליזם).
עמוד 37, שאלה פעילות 31. לאחר קריאה של הכותרות וקטעי העיתונים ניתן להבין שהמדינות שבהם שואפים המנהיגים או האזרחים להשליט משטר דמוקרטי הם: נפאל, מונגוליה, כוויית, פאריס.
2. במדינות שנזכרו בשאלה הראשונה יש שאיפה למשטר דמוקרטי כי הוא משטר בו לפרט יש יותר כוח וחופש מאשר המשטר הדיקטטורי שבו השלטון מחליט הכול וכופה זאת על התושבים.
3. בנפאל שאיפה זו במתבטאת כאשר לראשונה יש בחירות דמוקרטיות וזה בא כתוצאה ממרד והפגנות שהנפאלים קיימו. במונגוליה הם ערכו ארבעה הפגנות גדולות לסילוק המשטר הדיקטטורי בנוסף הם שברו את פסל המנהיג שהיה בכיכר כאות למרד המתבצע. בכווית הם עורכים גם כן המון הפגנות לשינוי המשטר למשטר דיקטטורי.. בפאריס אלפי אלבנים הפגינו בדרישה לדמוקרטיה וחירות בארצם, הם הוציאו עלונים וחילקו כנגד המשטר, בנוסף דרשו את הסתלקותו של הנשיא הקומוניסטי ראמיז אליה.
עמוד 39, שאלה פעילות 11.
האירועים האם מתקיימת התערבות בריבונות המדינה התערבת המדינה שהתערבו בענייניה
ארצות הברית אילצה מדינה א' להפסיק את המלחמה במדינה ב' כן ארצות הברית מדינה א'
משרד החוץ הישראלי החליט לחדש את הקשרים הדיפלומטיים עם רוסיה לא - -
ביום חמישי תתקיים ישיבת ממשלה מיוחדת לדיון בענייני כלכלה לא - -
אחרי מלחמת המפרץ נשלחו נציגים מהאו"ם (האומות המאוחדות) לפקח על השמדת הכורים בגרעיניים בעיראק. כן נציגי האו"ם עיראק

2. שתי דוגמאות: להתערבות בריבונות ולאי התערבות בריבונות
האירועים האם מתקיימת התערבות בריבונות המדינה המתערבת המדינה שהתערבו בענייניה
עיראק נכנסה לשטחה של ישראל כדי לפקח על הכוננות למלחמה כן עיראק ישראל
מדינת ישראל החליטה לקיים ישיבה ממשלתית כדי לדון לגבי פתיחת מלחמה לא - -

3. קיימים מקרים בהם התערבות של מדינה אחת בענייני מדינה אחרת היא תופעה חיובית כאשר יש פגיעה בצד אחת בצורה דרסטית או משהו שיכול לגרום לנזק בלתי הפיך תופעה של התערבות מדינה בענייני מדינה אחרת יכול להציל חיי אדם ואף למנוע נזקים חמורים כמו בדוגמא שניתנה בספר: "אחרי מלחמת המפרץ נשלחו נציגים מהאו"ם (האומות המאוחדות) לפקח על השמדת הכורים בגרעיניים בעיראק."
4. אלה המשפטים המאפיינים מדינה ריבונית:
א. לאחרונה יצא לשוק בישראל מטבע כסף בערך של 5 ₪.
ב. השבוע ראה אור עיתון ספורט חדש.
ג. הוקם בית ספר חדש להוראת המדעים.
ה. הצבא הדף את פלישת האויב.
ו. משרד החוץ של ישראל יצר קשר ידידותי עם הונגריה.
ח. דגל המדינה הונף מעל לבנייני הממשלה.
ט. בבחירות לפרלמנט התחרו ביניהן 8 מפלגות שונות.
עמוד 40, שאלה פעילות 21. קראתי את הסיפר על אנג'לו.
2. בסיפור בא על ידי ביטוי הצירוף של מדינה בתוך מדינה, כאשר אנג'לו שחי במדינה גדולה הפך כפר קטן מתוך המדינה הגדיל אותו לאט את האוכלוסיה הציב חוקים, הקים מעין מפלגות וכך מהכפר הזה התפתחה מדינה מה שיצר את הצירוף של "מדינה בתוך מדינה ".
3. לדעתי אירוע מן הסוג הזה לא היה יכול להתקיים בארץ ישראל בגלל שישראל היא מדינה מגובשת ופגיעה מסוג זה קשה לביצוע בגלל שישנם גבולות ושומרים שבודקים שמלכתחילה לא תתקיים פגיעה בעצמאות אבל גם אם תהיה אחת כזאת יש בישראל פיקוח וכל הדבר הזה לא יכול היה להתקיים בלי הבחנה מהמשטר, שהיה יכול למנוע זאת עפ"י חוקים של מדינת ישראל.
עמוד 44, שאלה פעילות 31. קראתי את קטע העיתון שכותרתו " מי שרוצה קשרים שלא יתערב " שפורסם בחדשות בתארייך 30.5.89 כ"ה באייר.
2. בעיתון מתוארת פגיעה בריבונותה של סין כאשר ארה"ב התערבה בתהפוכות הפוליטיות שלה, כמובן שזה לא מוסרי כי זכותה של סין לבצע תהפוכות פוליטיות ללא התערבות של מדינות חיצוניות כלל. ב. דרישתו של ראש ממשלת סין הוא שלא יתערבו בתהפוכות הפוליטיות של סין ובכך הזהיר מדינות שכן יתערבו, יצרו קשרים לא טובים עם סין ומדינות שרוצות בקשרים טובים איתה עליהם לא להתערבב כלל לא לפרסם בתקשורת ולא לשנות את ההתרחשויות.
עמוד 44, שאלה פעילות 41. קראתי את קטע העיתון שכותרתו היא "נשיא ניגריה רמז על כוונות ממשלו לחדש יחסים דיפלומטיים עם ישראל, קטע זה פורסם בעיתון "הארץ " בתאריך 15.1.89 ט' בשבט.
2. בקטע זה באה לידי ביטוי ריבונות המדינות ביחסי החוץ שלהם לכל מדינה יש את החופש והעצמאות שלה לחדש יחסים לעשות הסכמי שלום או להפך לפתוח מלחמה עם איזה מדינה שתרצה, בקטע זה מתואר שניגריה רוצה לחדש את היחסים הדיפלומטיים שלה עם ישראל, זכותה של ניגריה לרצות לחדש יחסים אלה, וזכותה של ישראל לשתף עם ניגריה פעולה או להתנגד לחידוש הקשרים האלה בדרך זאת זוהי העצמאות של המדינות ביחסי החוץ שלהם וזה החופש של כל מדינה לעשות כרצונה עם שאר המדינות כל עוד שזה לא נוגד את החוקים.
עמוד 45, שאלה פעילות 5
ארבעת היסודות לקיומה של מדינה מושגים ותרגומם
1. שטח גבול - גבול הוא קו המפריד בין ישויות גאוגרפיות. בפרט מפריד הגבול בין מדינות. גבול מפריד גם בין ערים באותה מדינה, מחוזות וכדומה. להצגת קו הגבול משמשת המפה. מפה- מפה היא הצגה מופשטת של המרחב, עזר ניווטי שמראה את היחסים בין דברים בתוך המרחב. המפה היא מודל מוקטן של מציאות מרחבית כלשהי: גשמית או תפיסתית; טבעית או אנושית
2. משטר ושילטון בית נבחרים - פרלמנט (נגזר מהמלה הצרפתית ופרושו קבוצה שמדברים ) או בית נבחרים, הנו מוסד פוליטי המורכב מנציגיהם של אזרחי המדינה, ומשמש כרשות המחוקקת במדינות שהן דמוקרטיות יצוגיות. דמוקרטיה – דמוקרטיה היא שלטון העם (מחולק לשתי מילים:דמו-שלטון קרטיה-עם), היא שיטת ממשל שבה יש לאזרחים יכולת להשפיע על המדיניות הציבורית במדינתם, באמצעות הצבעה, השתתפות בדיונים לפני ההחלטות ובהחלטות עצמן או בדרכים ממוסדות אחרות
3. אוכלוסיה תושב - תושב הוא אדם המתגורר במקום מסוים: במדינה, ברשות מקומית, בשכונה וכדומה. היותו של אדם תושב מקנה לו זכויות ומטילה עליו חובות. אזרחות - אזרחות היא חברות בקהילה פוליטית כלשהי, בדרך כלל במדינה. בניגוד לנתינות, שמשמעותה היא כפיפות לשלטון, האזרחות מניחה שותפות במערכת הפוליטית הכוללת מערכת מוגדרת של זכויות. למונח אזרחות מגוון של משמעויות בתחום המשפט ובתחומים של מדעי החברה.
4. עצמאות (ריבונות) דגל – דגל הוא פיסת בד המתנופפת על עמוד או תורן, בדרך כלל לסימון, לאיתות, או לזיהוי. מטבע - מטבע במשמעותו המקורית הוא עיגול או אליפסה עשוי מתכת, עליו הטבעה כלשהי (ומכאן נגזר שמו), שמטרתו לשמש כאמצעי תשלום, המפשט את פעולות הקניה, המכירה והתשלום עבור סחורות, עבודה או שירותים
עמוד 46, שאלה פעילות 61. קראת את הקטע שכותרתו: " האינדיאנים באיי קווין שארלוט בקנדה רוצים עצמאות וקידשו דגל. הקטע פורסם בעיתון "הארץ " בתאריך 2.2.89 כ"ט בשבט.
2. האינדיאנים מפרסמים ברבים את רצונם להקים מדינה בדרכים הבאות: הם מנפיקים דרכונים וקידשו לעצמם דגל, בנוסף חברי שבט האיקה מתכוננים גם למנוע ביצוע תוכנית הקמת מיכרה זהב על ידי חברת מניות אוסטרלית כי הם טוענים שזאת האדמה ששייכת להם ומתנגדים בכל תוקף שיפגעו באדמתם ללא רשותם.
3. לפי דעתי לא די בפעולות שביצעו האינדיאנים כדי להקים את מדינתם הריבונית בגלל שהם מעט מדי אוכלוסיה כדי לעשות דבר שכזה הם רק 5,000 איש מתוך עשרות אלפים של קנדים דבר שלא מספיק כדי להתנגד לממשלת קנדה בנוסף הם היו צריכים לפי דעתי לפתוח במלחמה וכך לכבוש שטח זה אך מכוון שהם מעט ברור שהם יפסידו לכן עליהם לגייס הרבה אנשים שירתמו לעזור להם במלחמה על אדמתם.
עמוד 48, שאלה סיכוםההגדרה של מדינה מודרנית מונה את ארבעת היסודות העיקריים לקיומה של מדינה:
1. שטח: שטח המדינה הוא תלת –ממדי וכולל בתוכו תחום יבשתי (יבשה, אגמים, נהרות, ים ) תחום אווירי, ותחום תת קרקעי. גבולות המדינה יכולות להקבע ע"י מספר דרכים: התיישבות, קניית קרקעות, כיבוש, הסכמה בינלאומית.
2. אוכלוסיה: אוכלוסיית המדינה כוללת את אזרחי המדינה ותושבים שאינם אזרחים.
3. שלטון ומשטר: השלטון מורכב משליטים וממוסדות שלטון, המקבלים את סמכויותיהם וממלאים את תפקידיהם לפי מערכת העקרונות הנקראת משטר. קיימים שני סוגי משטר עיקריים: משטר דמוקרטי ומשטר דיקטטורי.
4. עצמאות (ריבונות ): עצמאות היא סמכותו הבלעדית של השלטון לנהל את עינייני הפנים והחוץ של המדינה, בלי שהמדינה תהיה כפופה לכל גורם מתוך או המדינה שמחוצה לה. ריבונותה של מדינה באה לידי ביטוי בסמלים שונים כגון: דגל, כמנון מטבע ועוד.

  כרגע באתר 248 מבקרים